افسردگی در مردان یک بیماری شایع روانی است که باعث تغییر در خلق و خو، احساس مداوم غم و اندوه، عدم علاقه یا لذت می شود و می تواند نحوه تفکر و عملکرد فرد را تحت تأثیر قرار دهد. افسردگی می تواند در زندگی روزمره افراد تداخل ایجاد کند و بر سلامت جسمانی، روابط با افراد دیگر و کار آن ها تأثیر منفی بگذارد. 

بیش تر اوقات تصور می شود که زنان بیش تر از مردان درگیر افسردگی می شوند، با این حال نباید از افسردگی مردان غافل شد. این اختلال بسیار جدی بوده و امروزه شامل 9٪ از مردان می شود. 


علائم افسردگی در مردان

ممکن است علائم و تاثیرات افسردگی در مردان کمی متفاوت از زنان باشد. این موضوع می تواند تشخیص افسردگی را در مردان دشوار سازد. در اینجا برخی از علائم عاطفی که نشان دهنده افسردگی در مردان است ذکر شده است:

 • احساس غم و اندوه
 • تحریک پذیری
 • عصبانیت
 • پرخاشگری
 • احساس بی ارزشی
 • احساس ناامیدی
 • از دست دادن تمرکز بر فعالیت های روزمره
 • فکر به خودکشی یا خود زنی

مردان به احتمال زیاد علائم رفتاری خاصی را نیز نشان می دهند. این علائم عبارتند از:  

 • مصرف بیش از حد الکل 
 • اقدام به خودکشی 
 • بیش از حد کار کردن 
 • رفتار بی پروا
 • تغییرات اخلاقی

فایل صوتی و پادکست صوتی این مطلب

افسردگی همچنین ممکن است علائم جسمانی به همراه داشته باشد، برخی از این موارد عبارتند از: 

 • سردرد
 • درد جسمانی در سایر قسمت های بدن
 • کاهش وزن
 • بیخوابی
 • بیش از حد خوابیدن  
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش میل جنسی

همان طور که در مقالات دیگر ذکر شد، علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نه تنها سلامت روانی ، بلکه سلامت جسمانی فرد را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

 در حالی که یک نفر ممکن است فقط احساس غم و اندوه و ناامیدی داشته باشد، دیگری می تواند کاهش وزن چشم گیر را تجربه کرده یا بی خواب و خسته شود.

 اگر فرد تصمیم به درمان نگیرد این علائم نیز به مرور تشدید می شوند. بدون درمان مناسب، علائم افسردگی می تواند هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها ادامه یابد.

افسردگی در مردان

تشخیص افسردگی در مردان

 افسردگی در مردان کم تر به درستی تشخیص داده می شود. این مشکل به چند دلیل به وجود می آید، اولین دلیل آن این است که تصور می شود افسردگی یک بیماری زنانه است و مردان درگیر آن نمی شوند، دلیل دیگر آن این است که مردان به دلایل مختلف که بیش تر از فرهنگ غلط ناشی می شود احساسات خود را مخفی می کنند و آن را در غالب پرخاشگری و خشونت بروز می دهند. 

مطالعه ات انجام شده در سال 2013 در مورد تفاوت بین افسردگی زنان و مردان نشان داده است که مردان بیشتر از زنان دچار خشم و پرخاشگری می شوند. همچنین مردان بیشتر احتمال دارد که برای فرار از افسردگی به مصرف مواد یا الکل پناه ببرند.

فشارهای اجتماعی و فرهنگی برای مردان عامل مهمی در پنهان کردن افسردگی مردان است. 

مردان اغلب اذعان نمی کنند که به افسردگی مبتلا شده اند زیرا آن ها معتقدند که این کار مردانگی آن ها را زیر سوال می برد.

این تأخیر در تشخیص افسردگی مردان می تواند نتایج مهلکی در پی داشته باشد. یکی از شدیدترین علائم این افسردگی افکار خودکشی است. شواهد حاکی از آن است که مردان نسبت به زنان بیشتر دست به خودکشی می زنند. 

علل افسردگی در مردان

علل خاصی برای افسردگی وجود ندارد با این حال، تحقیقات نشان می دهد که برخی از عوامل احتمال ایجاد افسردگی را افزایش می دهند:

عوامل استرس زای محیطی: برخی از تجربیات زندگی ممکن است افسردگی را در مردان تحریک کند. به عنوان مثال، از دست دادن شغل یا مرگ یکی از عزیزان ممکن است در شرایط خاص باعث ایجاد افسردگی شود.

ژنتیک : مردانی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند، بیشتر دچار این بیماری می شوند.

سایر شرایط پزشکی: بیماری های نگران کننده مانند ام اس یا سرطان ممکن است باعث افزایش افسردگی در مردان شود. داشتن سابقه سایر بیماری های روانی نیز ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

دارو : اثر جانبی برخی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها، داروهای آنتیکولینرژیک، و بنزودیازپین می توانند باعث تشدید افسردگی شود.

افسردگی در مردان

انواع افسردگی مردان

علاوه بر این که علائم افسردگی در زنان و مردان متفاوت است، خود افسردگی نیز انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • اختلال عاطفی فصلی

 این افسردگی به فصل های سال بستگی دارد. افراد مبتلا به این نوع افسردگی به طور معمول علائم افسردگی را در ماه های سرد سال که نور خورشید کمتر است، تجربه می کنند. با گرم شدن هوا و طولانی شدن روز علائم افسردگی از بین می رود.

 • اختلال افسردگی مداوم

 این نوع افسردگی پایدار بوده و فرد حداقل علائم افسردگی را به مدت دو سال تجربه می کند البته این علائم معمولا شدید نیستند.

 • افسردگی سایکوتیک

 این افسردگی با علائم روانپریشی و توهم یا هذیان همراه است. این افراد تماس با واقعیت را از دست می دهند و حتی ممکن است تصور کنند که می توانند افکار دیگران را نیز بشنوند یا اتفاقات را پیشبینی کنند. 

برخی از این افراد تصور می کنند توسط شیطان تسخیر شده اند و حتی ممکن است دست به خودکشی بزنند. از علائم بارز این افسردگی این است که نمی توان با این افراد صحبت کرد زیرا منطقی پشت گفتارشان نیست و حرف های بیهوده می زنند.

افسردگی در مردان

افسردگی در مردان و سایر بیماری ها

افسردگی و اختلال در عملکرد جنسی

افسردگی در مردان ممکن است به سایر بیماری های پزشکی از جمله اختلال عملکرد جنسی نیز منجر شود. مردان افسرده نه تنها میل جنسی کمی دارند بلکه بسیاری از آن ها مشکلات نعوظ و ارگاسم را نیز تجربه می کنند. 

این مشکل می تواند دلایل زیادی داشته باشد به طور مثال داروهای ضد افسردگی بر عملکرد جنسی آن ها تاثیر می گذارد .

افسردگی و بیماری قلبی و سکته

تحقیقات ارتباط قوی بین افسردگی و بیماری قلبی یا سکته نشان داده اند. در صورت وجود افسردگی احتمال بیماری قلبی حدود 24 درصد افزایش می یابد که عدد قابل توجهی است.


افسردگی و فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا (Fibromyalgia) نوعی سندرم بلند مدت است که شامل حساسیت به لمس، درد پیوسته، خستگی مزمن و اختلال خواب می شود. در برخی از افراد افسردگی با این سندرم همراه است.

افسردگی در مردان

درمان افسردگی مردان

درمان افسردگی حتما باید زیر نظر روانشناس انجام شود اما انجام برخی از فعالیت ها به عنوان خودیاری می تواند در بهبود حال افراد تاثیر داشته باشد که شامل موارد زیر می شود:

بپذیرید

قبول کنید که شما درگیر افسردگی هستید و باید با آن کنار بیایید.

 همیشه اولین گام برای درمان پذیرش واقعیت است، ممکن است این پذیرش بسیار سخت باشد ولی در نهایت باید قبول کنید که درگیر افسردگی هستید.

برنامه منظم

سعی کنید شب قبل از خواب برنامه ای برای فردای خود مشخص کنید و اگر می توانید آن را به همسر یا والدین خود نشان دهید این کار باعث می شود که مسئولیت بیش تری برای انجام آن کار ها احساس کنید.

رژیم غذایی متعادل

هر جمعه برای هفته پیش روی خود یک برنامه مناسب غذایی تهیه کنید و در آن تمام مواد غذایی و ویتامین ها را جا دهید. این کار باعث می شود تا بدن شما تمام مواد غذایی لازم را دریافت کند و سرحال تر باشید.

در اجتماع حضور پیدا کنید

سعی کنید بیش تر با دوستان یا اطرافیان خود وقت بگذرانید، به سینما، تئاتر، کافی شاپ و... بروید و خوش بگذرانید. بودن در کنار دیگران بر روحیه شما تاثیر زیادی می گذارد.

استراحت کنید

اگر همیشه در حال کار کردن هستید و وقتی برای استراحت کنار نمی گذارید، افسردگی شما شدت بیش تری پیدا می کند. سعی کنید برای مدتی از کار خود فاصله بگیرید و افکار خود را سازمان دهید.

شما به راحتی می توانید با مراکز برتر و نوین مشاوره افسردگی " مرکز مشاوره ستاره " تماس حاصل کنید، رزرو وقت 02122354282و 02122247100 و 09035673050 و 09108347597 است.